Instruktorka: Agnieszka Baryczka

Agnieszka Baryczka

Kontakt
Agnieszka Baryczka

Masaż Shantala – rezultaty masowania dziecka.

 • Relacja:

  Madzia: ma trzy miesiące, rozwija się prawidłowo, kolki występowały u niej do 2-go miesiąca życia, teraz zdarzają się sporadycznie. Ma lewostronne napięcie mięśniowe oraz słabiej wykształcone prawe bioderko. Prawa ręka jest silniejsza, dlatego sięga po zabawki tylko nią, a na brzuszek przewraca się tylko przez prawy bok. Lewa dłoń jest zaciśnięta, trudno ją rozluźnić. Madzia prawie wcale nie otwiera lewej rączki.

  8.09.2011. Pierwsze spotkanie z Madzią(masaż klatki piersiowej i rąk):
  Mama(Monika) jest spokojna i skupiona na dziecku, do momentu aż pojawia się Michał(starszy syn) albo pies. Monika jest rozproszona co Madzia od razu wyczuwa i reaguje zmianą nastroju tj. lekkim rozdrażnieniem. Podczas masżu lewej rączki Madzia zaczyna grymasić i płakać, robimy przerwę i dalej kontynuujemy.

  13.09.2011 Drugie spotkanie z Madzią:
  Monika masuje Madzię przed kąpielą ok. 18.30, pierwsza część masażu zajmuje jej ok.15 minut. Już po 2-3 dniach zauważyła pierwsze efekty masażu:

  • lewa ręka rozluźniła się, nie zaciska już paluszków
  • sięga po zabawki obiema rękami (zamiast jednej-prawej jak dotychczas)
  • przewraca się na obie strony(do tej pory tylko przez prawy bok)
  • ma większy apetyt, po masażu pojawiają się gazy
  • zasypia bez marudzenia, pozwala się ubierać ( wcześniej płakała po kąpieli i nie pozwalała się ubrać).

   

  Przystępujemy do masażu. Powtarzamy pierwszą część, Madzia jest uśmiechnięta tylko przy lewej rączce protestuje. Brzuszek znosi cierpliwie a nóżki prostuje i z uśmiechem daje masować. Monika zauważa, że przy muzyce Shantala Madzia lepiej reaguje i jest spokojniejsza.

  15.09.2011. Trzecie spotkanie z Madzią:
  Monika zwróciła uwagę, że Madzia od dwóch dni gaworzy, ciągle gada, podnosi się i próbuję wstać. Podczas masażu nóżek uspokaja się, przechodzimy na plecki i podoba się jej jeszcze bardziej. Dzisiaj jej rytm dnia jest zaburzony, gdyż była z wizytą u babci. Jest trochę rozdrażniona. Monika mówi, że kiedy masuje mała przed kąpielą jest spokojniejsza. Po masażu Madzia robi siku i zasypia.

  20.09.2011. Czwarte spotkanie z Madzią (ostatnie):
  Dziewczynka zaczęła sama sięgać rączkami do nóżek, powoli i bez wysiłku dotyka pojedynczych paluszków. Palce u nóżek rozluźniły się, nie są tak mocno zaciśnięte jak dotychczas. Dziecko wygląda na bardziej zrelaksowane. Chwyta zabawki opanowanym ruchem. Wcześniej tylko uderzała w przedmioty a teraz sięga po to czego chce. Madzia bardzo urosła o całą głowę ok. 15cm. Ma dwukrotnie większy apetyt (posiłki z większą częstotliwością, wcześniej co 4godz. A teraz co 2 godz.-120ml). 17.09 pojawił się ból brzucha- Monika pomasowała brzuszek, Madzia się odgazowała i ból ustąpił. Według Moniki Madzia praktycznie wcale nie płacze. Kiedy czegoś chce domaga się tego zdecydowanym głosem, ale nie płaczem jak to miało miejsce wcześniej.
  Przystępujemy do masażu-całość bardzo podoba się Madzi. Po masażu brzuszka dziewczynka sika. Instruuję Monikę jak wygląda masaż twarzy, co Madzia cierpliwie znosi.