Obserwacja:

   Weronika uczęszcza do Ośrodka Rewalidacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego od września 2010 roku. Jak wynika z dokumentacji, przesłanej przez Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną, dziewczynka nie została zdiagnozowana pod kątem niepełnosprawności intelektualnej. Z obserwacji wynika, iż dziewczynka ma nadwrażliwość całego ciała, a przede wszystkim dłoni. Nie nawiązuje kontaktu wzrokowego z drugą osobą. Nie mówi. Interesuje się przedmiotami na których znajdują się wyraźne obrazki, literki, kółka, plamki oraz zabawkami z migającymi światełkami bądź obracającymi się różnymi przedmiotami (np. kolorowe obręcze).
   W ten sposób, Weronika, dostarcza sobie stymulacji wzrokowej. Bardzo lubi słuchać muzyki.

   Podczas pierwszych prób przystąpienia do masażu, w trakcie rozbierania, Weronika zaczynała głośno płakać, krzyczeć, wycofywała się w bezpieczne miejsce. W związku z reakcją dziecka, przystąpiono najpierw do stymulacji dotykowej dłoni. Później wykonywano stymulację dotykową rąk, nóg, pleców w każdej wolnej chwili przez ubranie. Stopniowo przyzwyczajaliśmy Weronikę do masażu Shantala. Masowaliśmy delikatnie dłonie, ręce, nogi. Później dołączyliśmy masaż pleców. Początkowo tylko i wyłącznie przez ubranie i na tyle, na ile Weronika nam pozwoliła. Stopniowo i delikatnie poprzez kolejne próby przekonywaliśmy Weronikę do masażu.

   Pewnego dnia Weronika wyraziła zgodę na wykonanie masażu! Już pozwoliła się rozebrać. Położyła się na plecach na macie i pozwoliła się masować! W trakcie wykonywania masażu, dziewczynka kilkakrotnie podnosiła się do pozycji siedzącej. Podczas masażu pleców, przy próbie położenia na brzuchu, Weronika usiadła, zaczęła płakać oraz wycofywać się w kierunku innego miejsca. Czas trwania masażu wynosił 3 minuty. To był duży postęp!

   Podczas kolejnej próby wykonania masażu całego ciała techniką Shantala, Weronika pozwoliła na wykonanie pełnego masażu całego ciała (masaż twarzy nie został wykonany). W trakcie wykonywania masażu odczuwało się, iż dziewczynka była bardzo spokojna, odprężona. Weronika po raz pierwszy samodzielnie nawiązywała kontakt wzrokowy z drugą osobą. Po zakończeniu masażu, dziewczynka leżała przez dłuższą chwilę na macie. Czas trwania masażu wynosił około 10 minut!

   Agnieszka Pękala